ІСТОРІЯ ТА КУЛЬТУРА УКРАЇНИ
1. Мета вивчення навчальної дисципліни у контексті підготовки фахівців певної спеціальності. Її взаємозв’язок з іншими навчальними дисциплінами навчального плану підготовки фахівців.
Мета: сформувати цілісні, системні знання про політичні, державотворчі, соціально-економічні й культурні процеси, різних періодів історії України на основі опублікованих джерел і праць сучасних українських істориків.
«Історія та культура України» відноситься до переліку нормативних навчальних дисциплін. Вивчення курсу передбачається на І курсі бакалаврського рівня (1-й семестр) /
Взаємозв’язок з такими дисциплінами як всесвітня історія, археологія, джерелознавство історії України, історіографія історії України.
2. Перелік компетентностей, здобуття яких гарантуватиме вивчення даної дисципліни
Інтегральна компетентність |
Здатність розв’язувати складні науково-спеціалізовані завдання та практичні проблеми з історії та культури України, в різні її періоди, як в професійній, так і науково-дослідній діяльності, що передбачає застосування певних наукових теорій і методології |
Загальні компетентності |
Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях. Знання та розуміння предметної області професійної діяльності. Здатність до усної та письмової професійної комунікації державною мовою. Навички використання інформаційних і комунікаційних технологій. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні. Здатність вчитися і бути сучасно навченим. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу необхідної наукової і навчальної інформації. Здатність до креативного, критичного і самокритичного мислення. Здатність виробляти обґрунтовані висновки. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації. Навички міжособистісної взаємодії. Здатність свідомо та соціально-відповідально діяти на основі набутих знань і етичних міркувань. Готовність до усного і письмового спілкування в науковій і освітній сферах українською мовою. Готовність до узагальнення знань та умінь, здатність застосовувати їх на практиці. Визначеність і наполегливість щодо виконання поставлених завдань і взятих обов’язків. Здатність усвідомлювати рівні можливості та гендерні проблеми. |
Спеціальні (фахові, предметні) компетентності |
Розуміння
місця і ролі історії та культури для подальшого розвитку сучасної наукової і
освітньої сфери України, підвищення рівня історичної свідомості
громадян; Усвідомлення зв’язків між теперішніми подіями та минулими процесами; Уміння ведення пошуку документів з теми, працювати з джерелами; Володіння науково-термінологічним апаратом, означеннями, поняттями;
|
3. Зміст навчальної дисципліни за модулями та темами.
Програма навчальної дисципліни
Вступ до курсу «Історія та культура України»
Предмет і завдання курсу. Методи, принципи і функції історії України. Періодизація, історіографія і джерела з історії та культури України. Основні відомості з українознавства.
Первісне суспільство та перші державні утворення на території України
Початок формування людської цивілізації на території України. Трипільська культура. Кочові племена Північного Причорномор’я (IX ст. до н.е. – III ст. н.е.): кіммерійці, скіфи, сармати. Грецькі міста-держави Північного Причорномор’я. Походження, розселення, устрій та культура східних слов’ян.
Київська держава та королівство Руське (Галицько-Волинська держава)
Утворення Київської держави, її державний устрій. Політичний, соціально-економічний розвиток Київської держави. Діяльність перших київських князів. Розквіт Київської держави за часів Володимира Великого та Ярослава Мудрого. Феодальна роздробленість: причини, характер, наслідки. Боротьба проти монголо-татарських завойовників. Культура Київської держави.
Передумови формування центру державотворення на теренах Галицького і Волинського князівств у ХІІ ст. Об’єднання Галичини і Волині за Романа Мстиславовича та утворення Галицько-Волинської держави. Утвердження на галицько-волинському престолі династії Романовичів. Данило Галицький, його внутрішня і зовнішня політика. Галицько-Волинська держава (королівство Руське) в умовах татаро-монгольської навали. Галицько-Волинська держава (королівство Руське) за наступників Данила. Лев І. Король Юрій І. Андрій і Лев ІІ. Юрій ІІ Болеслав – останній галицько-волинський правитель. Культурний розвиток Галицько-Волинської держави (королівства Руського).
Українські землі під владою іноземних держав (XIV – XVI ст.)
Входження Волині, Чернігово-Сіверщини, Поділля, Київщини та Переяславщини до складу Литовської держави. Захоплення Польщею Галичини та Молдавією Буковини. Закарпаття у складі Угорщини. Соціальний устрій та господарське життя в Україні в другій половині XIV – XVI ст. Кревська унія 1385 р. Люблінська унія 1569 р. Українські землі під владою Речі Посполитої. Брестська церковна унія 1596 р. Національно-культурний рух в України в другій половині XIV – першій половині XVI ст.
Українське козацтво. Причини, теорії походження. Господарське життя. Запорізька Січ – козацька демократична республіка. Культура і повсякденне життя козаків. Боротьба українського козацтва з польсько-турецько-татарською агресією. П. Сагайдачний. Козацько-селянські повстання кінця XVI ст. Козацько-селянські повстання початку XVI ст.
Культура України другої половини XIV – першої половини XVII ст. «Сім вільних мистецтв» – модель української освіти.
Козацько-селянське повстання під проводом Б.Хмельницького у XVII ст.
Причини, передумови, характер, рушійні сили і періодизація. Початок повстання під проводом Б. Хмельницького. Перші перемоги. Зборівський мир. Утворення Гетьманщини, її структура. Воєнно-політичні події у 1650-1653 рр. Внутрішньо та зовнішньополітичне становище Гетьманщини в 1654-1657 рр.
Становище в Гетьманщині після смерті Б. Хмельницького. Боротьба за возз’єднання українських земель в 60-х – 70-х. роках XVII ст. Політика гетьманів І.Виговського, Ю.Хмельницького, П.Тетері, П.Дорошенка. Причини поразки повстання під проводом Б. Хмельницького.
Гетьманщина наприкінці XVII – XVIIІ ст.
Адміністративний устрій та політичне становище Гетьманщини наприкінці XVII – середини XVIII ст. Держава за гетьманування Івана Мазепи. Політика Петра І. Політика І.Мазепи. Пилип Орлик. «Пакти і Конституція законів і вольностей Війська Запорозького». Правління гетьмана Івана Скоропадського. Наступ царату на автономні права Гетьманщини. Створення та діяльність Першої Малоросійської колегії. Боротьба козацької старшини за відновлення гетьманату. Павло Полуботок. Відновлення гетьманства. Данило Апостол. Діяльність «Правління гетьманського уряду». Відновлення гетьманату у 1750 р. Гетьман Кирило Розумовський, його діяльність. Остаточна ліквідація гетьманату за правління Катерини ІІ. Створення Другої Малоросійської колегії. Зруйнування Запорозької Січі. Петро Калнишевський. Правобережна Україна в другій половині XVIII ст. Соціально-економічний розвиток українських земель наприкінці XVII – XVIII ст. Гайдамацький рух. Коліївщина. М.Залізняк. Опришківський рух. Поділи Речі Посполитої.
Культурні процеси. «Козацьке барокко» в літературі, театрі і музичному мистецтві.
Українські землі в складі Російської та Австро-Угорської імперій
Зміни у політичному становищі правобережних і західноукраїнських земель. Реформи Марії Терезії і Франца Йосипа. Політичне і соціально-економічне становище українських земель у складі Російської імперії. Наддніпрянська Україна в системі міжнародних відносин ХІХ ст. Декабристський рух. Кирило-Мефодіївське братство. Утворення громад. В.Антонович. М.Драгоманов. Політичне та соціально-економічне становище українських земель в складі Австро-Угорської імперії. Суспільно-політичні рухи в Західній Україні: «Руська трійця». «Просвіта», НТ їм. Т.Г.Шевченка. Національно-визвольний рух на західноукраїнських землях під час революції 1848-1849 рр.
Суспільно-політичні та соціально-економічні зміни в українських землях у другій половині XIX – на початку ХХ ст. Суть, зміст та наслідки для українських земель буржуазних реформ у Росії. Розвиток промисловості в Україні. Національна політика російського царизму щодо України в другій половині ХІХ ст. Наддніпрянська Україна в 1900-1914 рр. Столипінська реформа. Суспільно-політичні течії та рухи в Наддніпрянській Україні другої половини ХІХ ст. Український національний рух в західноукраїнських землях в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. Утворення перших українських політичних партій. Створення і діяльність українських політичних партій у Наддніпрянській Україні наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. І. Франко. М. Грушевський.
Культура України ХІХ – початку ХХ ст. Умови та причини виникнення процесу національно-культурного відродження у Наддніпрянській Україні. Етапи національно-культурного відродження. Освіта, наука, література і мистецтво.
Україна в період Першої світової війни та революції 1917-1921 рр.
Україна в планах Антанти та Троїстого союзу. Хід бойових дій на українських землях в 1914-1917 рр. Діяльність російської окупаційної адміністрації в Галичині. Поглиблення соціально-економічної кризи. Наддніпрянські та західноукраїнські партії і громадськість в Першій світовій війні.
Утворення Центральної Ради. Її стосунки з Тимчасовим урядом. І і ІІ універсали. Події Української революції кінці 1917 – початку 1918 рр. Проголошення незалежності УНР. Перша війна УНР з радянською Росією. Державний переворот і прихід до влади гетьмана Павла Скоропадського. Внутрішня і зовнішня політика гетьманату. Листопадова 1918 р. національно-демократична революція. Західноукраїнська Народна Республіка. Встановлення влади Директорії. С. Петлюра. Внутрішня і зовнішня політика Другої УНР. Встановлення влади більшовиків в Україні в 1919-1920 рр.. Суть політики «військового комунізму». Культура і духовне життя в Україні у 1917-1921 рр.
Уроки та історичне значення боротьби за українську державність в 1917-1921 рр.
Україна в міжвоєнний період
Внутрішньо та зовнішньополітичне становище радянської України на початку 1920-х рр. голод 1921-1923 рр. Запровадження НЕПу та його особливості в Україні. Входження України до СРСР. Успіхи і прорахунки українізації. Культурні процеси 20-30-х рр. ХХ ст. «Розстріляне відродження». Згортання НЕПу і курс на індустріалізацію в Україні: хід і наслідки. Колективізація сільського господарства. Голодомор 1932-1933 рр. Політичні репресії в Україні.
Політичне, соціально-економічне становище та національно-культурне життя українських земель в складі Польщі, Румунії, Чехословаччини. Діяльність українських політичних партій. Утворення ОУН, її програма. С.Бандера. Україна в європейській політиці. Проголошення незалежності Карпатської України. А. Волошин.
Україна в роки Другої світової війни (1939-1945 рр.)
Україна в європейській політиці на початку Другої світової війни. Входження Західної України до складу СРСР і УРСР. Початок радянсько-німецької війни. Окупація України гітлерівськими загарбниками та їх сателітами. Нацистський «новий порядок». Рух Опору в Україні, його течії. Битва за визволення України. Нові явища в українській культурі в часи Другої світової війни.
Наслідки Другої світової війни для України та внесок українського народу в перемогу. Початок відбудови народного господарства.
Українська РСР у 1945-1991 рр.
Адміністративно-територіальні зміни України після Другої світової війни. Формування сучасної території України. Зовнішньополітична діяльність. Відбудова і розвиток народного господарства України в післявоєнний період. Голод 1946-1947 рр. Рівень життя та побут населення у повоєнний час. Завершення радянізації західноукраїнських земель. Боротьба ОУН-УПА. Р. Шухевич. Суспільно-політичні процеси. Культурне життя в Україні у другій половині 1940-х – на початку 1950-х рр. «Жданівщина». Україна в умовах десталінізації (хрущовської «відлиги»). Реабілітація репресованих. Раднаргоспи. Культура й духовне життя за часів «відлиги». Шестидесятники. Наростання кризових явищ. Суспільно-політичне і духовне життя, рух дисидентів в Україні. Українська Гельсінська спілка. Початок Перебудови в СРСР. Чорнобильська катастрофа. Загострення кризи тоталітарного режиму. Формування передумов незалежності. Декларація про державний суверенітет України. Розвал СРСР. Референдум 1 грудня 1991 р.
Україна після проголошення незалежності
Початок державотворення. Формування трьох гілок влади. Становлення багатопартійності. Соціально-економічне становище. Запровадження гривні. Прийняття Конституції 1996 року. Суспільно-політичні процес та виборчі кампанії кінця ХХ – початку ХХІ ст. Помаранчева революція. Конституційні реформи ХХІ ст. Зовнішня політика та міжнародне становище. Євроінтеграційні процеси. Революція гідності. АТО. ООС. Неоголошена війна з Росією. Розвиток культури, освіти, мистецтва. Релігійне життя. Етносоціальні процеси.
Структура навчальної дисципліни
Назви змістових модулів і тем |
Кількість годин |
|||||||||||
денна форма |
Заочна форма |
|||||||||||
усього |
у тому числі |
усього |
у тому числі |
|||||||||
л |
п |
лаб |
інд |
с.р. |
л |
п |
лаб |
інд |
с.р. |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
Модуль 1. |
||||||||||||
Змістовий модуль 1. Суспільні трансформації та розвиток України з давніх часів і до сьогодення |
||||||||||||
Тема 1. Вступ до курсу “Історія та культура України” |
10 |
2 |
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
Тема 2. Первісне суспільство та перші державні утворення на території України |
11 |
2 |
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
Тема 3. Київська держава королівство Руське (Галицько-Волинська держава) |
16 |
4 |
4 |
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
Тема 4. Українські землі під владою іноземних держав |
13 |
2 |
3 |
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
Тема 5. Українська Національна революція XVII ст. |
12 |
2 |
2 |
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
Тема 6. Українські землі наприкінці XVII – у XVIIІ ст. Гетьманщина. |
11 |
2 |
1 |
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
Тема 7. Українські землі в складі Російської та Австро-Угорської імперій |
14 |
4 |
2 |
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
Тема 8. Україна в період Першої світової війни та Української революції 1917-1921 рр. |
13 |
4 |
1 |
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
Тема 9. Україна в міжвоєнний період |
12 |
2 |
2 |
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
Тема 10. Україна в роки Другої світової війни. |
12 |
2 |
2 |
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
Тема 11. Українська РСР у 1945-1991 рр. |
11 |
2 |
1 |
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
Тема 12. Україна після проголошення незалежності |
12 |
2 |
2 |
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
Разом за змістовим модулем |
140 |
30 |
20 |
|
|
90 |
|
|
|
|
|
|
Усього годин |
140 |
30 |
20 |
|
|
90 |
|
|
|
|
|
|
ІНДЗ |
|
|
- |
- |
10 |
- |
|
|
- |
- |
- |
|
Усього годин |
150 |
30 |
20 |
|
10 |
90 |
|
|
|
|
|
|
4. Обсяг вивчення навчальної дисципліни (кількість кредитів ЄКТС – 5, кількість годин – 150, у тому числі 50 годин аудиторної, 100 – самостійної та індивідуальної роботи).
5. Форма семестрового контролю. Екзамен
6. Інформація про науково-педагогічних працівників, які забезпечуватимуть викладання цієї навчальної дисципліни (прізвище, ім’я, по батькові, науковий ступінь, вчене звання)
Кандидат історичних наук, доцентЗаводовський Анатолій Анатолійович;
7. Перелік основної літератури:
1. Бойко О. Д. Історія України : навч. посіб. 3-тє вид, виправл., доповн. К. : Академвидав, 2010. 688 с.
2. Бойко О. Д. Нариси новітньої історії України (1985-1991 рр.) : Навч. посіб.. К.: Кондор, 2008. – 357 с.
3. Бонь О. І., Іванюк О. Л. Історія України : Курс лекцій : Навч. посіб. К.: Вища шк., 2008. 463 с.
4. Грицак Я. Нарис історії України: формування модерної української нації ХІХ – ХХ ст. [Навч. посіб.]. К., Генеза, 1996. 360 с.
5. Історія України: Навч. посіб. / Ю. А. Мицик, О. Г. Бажан, В. С. Власов. 3-тє вид., допов. і переробл. К.: Вид. дім “Києво-Могилянська академія”, 2010. – 595 с.
6. Історія України: новітня доба: навч. посіб. / [В.М. Литвин, В.Ф. Колесник, А.Г. Слюсаренко та ін.]; за ред. В.М. Литвина. К.: Академвидав, 2012. 480 с.
7. Історія України: Хрестоматія / Упоряд. В.М. Литвин. К.: Наукова думка, 2013. 1056 с.
8. Історія українського мистецтва: В 6-и т. К.: Мистецтво, 1966-1970.
9. Історія української культури / За заг. ред. І. Крип’якевича. К.: Либідь, 1994. 656 с.
10.Історія української культури. У п’яти томах. Т. 1. Історія культури давнього населення України. К.: Наукова думка, 2001. 1135 с.
11.Історія української культури. У п’яти томах. Т. 2. Українська культура другої половини ХІІІ – першої половини ХVІІ століть. К.: Наукова думка, 2003. 847 с.
12.Історія української культури. У п’яти томах. Т. 3. Українська культура другої половини ХVІІ –ХVІІІ століть. К.: Наукова думка, 2001. 1246 с.
13.Історія української культури. У п’яти томах. Т. 4. Книга 1. Українська культура першої половини ХІХ століття. К.: Наук. думка, 2008. 1007 с.
14.Історія української культури. У п’яти томах. Т. 4. Книга 2. Українська культура другої половини ХІХ століття. К.: Наукова думка, 2005. 1296 с.
15.Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. посібник. Вид. 2-е, перероб. і доп. / За ред. проф. А. Яртися і проф.. В. І. Мельника. Л.: Світ, 2005. 568 с.
16.Литвин В.М. Історія України (у 3-х томах) Т.1. З найдавніших часів до кінця XVIII ст. К.: Альтернативи, 2003. 864 с.
17.Литвин В.М. Історія України (у 3-х томах) Т.2. Кінець XVIII – початок ХХ ст. К.: Алтернативи, 2005. 760 с.
18.Литвин В.М. Історія України (у 3-х томах) Т.3 (Новітній час (1914-2014). Кн.1. К.: Альтернативи, 2005. 832 с.; Кн.2. 640 с.
19.Мистецтво України: Біографічний довідник. / Упоряд.: А. В. Кудрицький, М. Г. Лабінський; за ред. А В. Кудрицького. К.: Укр. енцикл., 1997. 700 с.
20.Мицик Ю.А., Бажан О.Г.Історія України. К.: Тов.»Вид-во «КЛІО», 2015. 680 с.
21.Огієнко І. Українська культура. Коротка історія культурного життя українського народу. К.: Абрис, 1991. 227 с.
22. Олійник С. В., Трубчанінов С.В. Україна в період між двома світовими війнами: курс лекцій. Кам’янець-Подільський: Оіюм, 2010. 194 с.
23. Заводовський А.
24.Петровський В. В., Радченко Л.О., Семенченко В.І. Історія України: Неупереджений погляд: Факти. Міфи. Коментарі. [вид. 2-ге, випр. та доп.] Х. : ВД “ШКОЛА”, 2008. 608 с.
25.Реєнт О. П. Україна в імперську добу (ХІХ – початок ХХ ст.). К. : Інститут історії України НАН України, 2003. 340 с.
26.Семчишин М. Тисяча років української культури. Історичний огляд культурного процесу. К.: Фенікс, 1993. 428 с.
27.
28.Україна крізь віки. В 15 т. К.: Альтернативи, 1999-2000.
29.Українська культура: історія і сучасність: Навч. посібник / За ред. Черепанової С. О. Л.: Світ, 1994. 456 с.
30.Українська культура: Лекції за ред. Д. Антоновича / Упоряд. С. В. Ульяновська; вс. ст. І. М. Дзюби; перд сл. М. Антоновича; Додатки С. В. Ульяновської, В. І, Ульяновського. К.: Либідь, 1993. 592 с.
31.Уривалкін О. М. Довідник з історії України. К.: Дакор, КНТ, 2009. 1008 с.
32.Шевчук В.П., Тараненко М.Г. Історія української державності: курс лекцій. К.: Либідь, 1999. 480 с.
33.Шейко В. М., Тишевська Л.Г. Історія української культури: Навч. посібник / Наук. ред. В. М. Шейко. К.: Кондор, 2006. 264 с.
Науково-педагогічний
працівник Заводовський А.А.
(підпис) (прізвище, ініціали)
Завідувач кафедри
_____________ Філінюк А.Г.