1. Анотація до курсу
Навчальний курс “Логопедія”, який викладається студентам І - IV курсів освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» є провідною у системі професійної підготовки майбутніх фахівців спеціальності 016 Спеціальна освіта. Логопедія. Спеціальна психологія. В межах навчального курсу студентам будуть представлені такі змістові модулі: Науково-теоретичні основи логопедії; Порушення усного мовлення: фонетико-фонематичне недорозвинення; Порушення усного мовлення: загальне недорозвинення мовлення; Порушення фонаційної організації мовлення;Порушення писемного мовлення; Організаційні аспекти логопедичної роботи.
Студенти ознайомляться: - з етіологією та симптоматикою таких логопатологій: дислалія, ринолалія, дизартрія, дисфонія, алалія, загальне недорозвинення мовлення, дислексія, дисграфія; - з методиками їх діагностики та корекції, з напрямками та змістом профілактичної роботи щодо порушень мовлення у дітей та дорослих; - опанують практичні уміння зі збору та аналізу анамнестичних даних у осіб з порушеннями мовлення; - уміння з обстеження вимовних (фонетичних), фонематичних, лексико-граматичних, фонаційних умінь, навичок письма та читання; - ознайомляться з методиками корекційної роботи за наявності голосових порушень, фонетико-фонематичного та загального недорозвинення мовлення, порушень письма та читання; - відпрацюють практичні навички застосування цих методик; - розглянуть нормативно-правове забезпечення організації логопедичної роботи.
Тип дисципліни: цикл нормативних дисциплін (дисципліни професійної підготовки). На вивчення навчальної дисципліни відводиться 885 годин / 29,5 кредитів ECTS.
2. Мета та цілі курсу: Метою викладання навчальної дисципліни «Логопедія» є формування у студентів знань про: мовленнєву функціональну систему; про будову та функції мовленнєвих органів; порушення мовлення у дітей та дорослих, їх причини, механізми та симптоматику; особливості діагностики порушень мовлення та причин, що їх обумовлюють; методи та прийоми корекції порушень мовлення у дітей, дорослих та підлітків; обливості роботи із запобігання порушень мовлення у дітей та дорослих.
3. Формат курсу: заочний
4. Результати навчання: Відповідно до освітньої (освітньо-професійної) програми студенти повинні:
знати: причини, симптоматику, структуру і механізми дислалії, ринолалії, дизартрії, дисфонії, алалії, загального недорозвинення мовлення, дислексії, дисграфії; методи та прийоми діагностики цих мовленнєвих порушень; особливості психічного розвитку осіб з цими порушеннями мовлення; прийоми та методи профілактики та корекції фонетико-фонематичних порушень мовлення, загального недорозвинення мовлення, порушень голосу, письма та читання; систему організації логопедичної роботи у закладах освіти та ін; нормативно-правове та навчально-методичне забезпечення логопедичної роботи.
вміти: здійснювати діагностику дислалії, ринолалії, дизартрії, дисфонії, алалії, загального недорозвинення мовлення, дислексії, дисграфіїу дітей/дорослих, в тому числі диференційну; застосовувати прийоми корекційної роботи з подолання цих порушень мовлення; планувати та здійснювати добір дидактичних матеріалів для проведення логокорекції зазначених порушень мовлення; здійснювати просвітницьку діяльність серед медичних та психолого-педагогічних працівників у контексті особливостей запобігання мовленнєвим порушенням; вести документацію та складати плани організації логопедичної роботи.
- Викладач: Мілевська Олена