АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
РУХЛИВІ ІГРИ В СИСТЕМІ СПОРТИВНОГО ТРЕНУВАННЯ
1. Метою вивчення навчальної дисципліни здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 017 Фізична культура і спорт є формування загальних та фахових компетентностей, програмних результатів навчання у майбутніх тренерів з видів спорту, які спрямовані на підготовку конкурентоздатного фахівця, оволодіння ним руховими вміннями, навичками та методикою навчання рухових дій.
Підготовка висококваліфікованого спеціаліста який в змозі кваліфіковано здійснювати фізкультурно-оздоровчу та навчально-тренувальну роботу з різним контингентом населення, а також сприяти гармонійному розвитку особистості, формуванню життєво необхідних навичок, розвитку фізичних якостей до майбутньої професійної діяльності в оздоровленні, відновленні сил, поліпшенні медико-фізіологічних даних за допомогою зміни форм діяльності, дозованого руху, раціонального харчування, нервового розвантаження, підвищення адаптації до незвичних умов.
Навчальна дисципліна «Рухливі ігри в системі спортивного тренування» взаємопов’язана з такими навчальними дисциплінами як: «Теорія і методика викладання рухливих ігор і забав», «Теорія і методика спортивно-оздоровчого туризму», «Рухливі ігри та оздоровчий туризм».
2. Перелік компетентностей, здобуття яких гарантуватиме вивчення навчальної дисципліни
Відповідно до освітньо-професійної програми (затверджена ухвалою вченої ради К-ПНУ імені Івана Огієнка від 25 квітня 2019 року, протокол за № 4) у здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня формуються наступні загальні компетентності:
- прихильність безпеці;
- здатність мотивувати людей та рухатися до спільної мети;
- здатність працювати в команді;
- володіти передовими методами керівництва учнями та студентами, навичками виховної роботи у відповідних навчальних закладах.
Спеціальні (фахові, предметні) компетентності:
- здійснення підготовчої роботи і виконавської діяльності з усіх видів рухової активності за навчальною програмою. Застосування традиційних та авторських форм та методів організації і методики проведення спортивно-масових форм.
- проведення індивідуальних та групових оздоровчо-рекреаційних занять з учнівськими колективами, людьми різних вікових груп з урахуванням параметрів їх здоров’я та фізичної і технічної підготовленості;
- формування готовності забезпечувати високий науково-теоретичний і методичний рівень викладання дисциплін у повному обсязі освітньої програми відповідної спеціальності.
Сфера реалізації здобутих компетентностей під час працевлаштування.
1. прихильність безпеці.
Магістр, викладач з фізичної культури, вчитель фізичної культури, організатор спортивно-масової роботи та спортивно-оздоровчого туризму вміє ефективно вирішувати завдання професійної діяльності, дотримуватися рекомендацій щодо тривалості та інтенсивності оздоровчої рухової активності протягом тижня.
2. Здатність мотивувати людей та рухатися до спільної мети.
Підвищувати професійний рівень і кваліфікацію; забезпечувати високий науково-теоретичний, практичний і методичний рівень викладання дисциплін у повному обсязі освітньої програми відповідної спеціальності.
3. Здатність працювати в команді
Пояснювати принципи, засоби та методи фізичного виховання; інтерпретувати теорію навчання рухових дій; описувати методики розвитку рухових якостей; визначати форми організації занять у фізичному вихованні; враховувати особливості фізичного виховання дітей та молоді.
4. Володіти передовими методами керівництва учнями та студентами, навичками виховної роботи у відповідних навчальних закладах.
Знати підходи до забезпечення якісного виконання завдань професійної діяльності на основі інструкцій, методичних рекомендацій, встановлених норм, нормативів, технічних умов тощо; вносити рекомендації щодо введення нових чи зміни існуючих вимог до якості послуг у сфері фізичної культури і спорту
Спеціальні (фахові) компетентності.
1. Здійснення підготовчої роботи і виконавської діяльності з усіх видів рухової активності за навчальною програмою. Застосування традиційних та авторських форм та методів організації і методики проведення спортивно-масових форм.
Вчитель фізичної культури , організатор спортивно-масової роботи та спортивно-оздоровчого туризму вміє планувати, організовувати і впроваджувати традиційні та авторські форми та методи організації і методики проведення спортивно-масових заходів, експериментальні програми та технології в галузі фізичного виховання. Вміє використовувати здоров’язберігаючі технології фізичної культури; готовність до систематизації, узагальнення та поширення вітчизняного та закордонного досвіду в професійній сфері. Здатен аналізувати та проектувати на сучасному рівні освітній процес, науково-дослідну, організаційно-управлінську, спортивну, фізкультурно-оздоровчу діяльність, у тому числі в умовах інклюзивної освіти, розробляти проекти й методичну документацію в сфері фізичної культури і спорту з обліком соціальних, морфофункціональних, психологічних особливостей контингенту різної статі та віку, природничих і економічних особливостей регіону.
2. Проведення індивідуальних та групових оздоровчо-рекреаційних занять з учнівськими колективами, людьми різних вікових груп з урахуванням параметрів їх здоров’я та фізичної і технічної підготовленості.
Планувати індивідуальну роботу зі студентами з метою стимулювання їх до спортивно-масової діяльності. Будувати логічно завершений педагогічний процес у навчальних закладах різного типу і рівня акредитації.
3. Формування готовності забезпечувати високий науково-теоретичний і методичний рівень викладання дисциплін у повному обсязі освітньої програми відповідної спеціальності.
Пояснювати принципи, засоби та методи фізичного виховання; інтерпретувати теорію навчання рухових дій; описувати методики розвитку рухових якостей; визначати форми організації занять у фізичному вихованні; враховувати особливості фізичного виховання дітей та молоді.
3. Зміст навчальної дисципліни за модулями та темами
Змістовий модуль 1
Рекреаційні ігри в системі спортивного тренування
Тема 1. Загальні відомості про рекреаційні і рухливі ігри.
Тема 2. Педагогічне значення рекреаційних ігор і забав у зв’язку з віком дітей.
Тема 3. Педагогічні вимоги до організації та проведенню ігорих видів рекреації.
Тема 4. Методика проведення рекреаційних ігор і забав.
Тема 5. Організація та проведення ігрових видів рекреації з дітьми молодшого віку.
4. Обсяг вивчення навчальної дисципліни:
- кількість кредитів ЄКТС – 4;
- кількість годин – 120;
- кількість аудиторних годин – 40, 10 годин лекцій, 30 годин практичних занять;
- кількість годин самостійної роботи – 80.
5. Форма семестрового контролю – залік.
6. Інформація про науково-педагогічних працівників, які забезпечують викладання дисципліни:
Гуска Михайло Богданович, доцент, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, Мазур Василь Йосипович, викладач.
7. Перелік основної літератури:
1. Гуска М. Б., Гуска М. В., Мазур В. Й. Ігри та забави від народження до школи: методичний посібник. Кам‘янець-Подільський: Аксіома, 2016.
196 с.
2. Гуска М. Б., Зубаль М. В., Гуска М. В., Мазур В. Й. Теорія і методика викладання рухливих ігор і забав: навчально методичний посібник. Кам‘янець-Подільський: Аксіома, 2011. 400 с.
3. Гуска М. Б., Дорош В. У., Козак Є. П., Стасюк І. І. Рухливі та рекреаційні ігри і спеціальні вправи у навчально тренувальному процесі юних волейболістів. навчальний посібник. Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2018. 216 с.
4. Гуска М. Б., Дорош В. У., Козак Є. П., Стасюк І. І. Організація і проведення змагань зі спортивних ігор (волейбол). навчальний посібник. Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2018. 284 с.
5. Петров О.П., Шишкін О.П., Райтаровська І.В., Федірко А.О. Рухливі ігри у формуванні особистості школяра. Кам‘янець-Подільський: ПП Буйницький А.О., 2011. 216 с.
6. Цьось А.В. Українські народні ігри та забави. Луцьк: Надстир'я, 1994. 95 с.
- Викладач: Гуска Михайло
- Викладач: Мазур Василь