АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
УПРАВЛІННЯ У СФЕРІ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА СПОРТУ
1. Метою вивчення навчальної дисципліни «Управління у сфері фізичного виховання та спорту» для спеціальності 014 Середня освіта (Фізична культура) першого (бакалаврського) рівня є теоретично і практично підготувати студентів до професійної діяльності вчителя фізичної культури у закладах загальної середньої освіти.
Навчальна дисципліна «Управління у сфері фізичного виховання та спорту» взаємопов'язана з такими навчальними дисциплінами: «Теорія і методика фізичного виховання», «Анатомія людини», «Фізіологія», «Педагогіка», «Психологія», «Теорія і методика викладання спортивних ігор».
2. Перелік компетентностей, здобуття яких гарантуватиме вивчення навчальної дисципліни.
Відповідно до освітньо-професійної програми (затверджена ухвалою вченої ради К-ПНУ імені Івана Огієнка від 30 травня 2017 року, протокол за № 6) у здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня формуються наступні загальні компетентності:
Загальні компетентності:
- здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і примножувати досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства техніки і технологій;
- здатність планувати та управляти часом;
- навички міжособистісної взаємодії.
Спеціальні (фахові, предметні) компетентності:
- здатність до розуміння ретроспективи формування сфери фізичної культури і спорту.
Сфера реалізації здобутих компетентностей під час працевлаштування.
Загальні компетенції:
1. Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і примножувати досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій.
Фахівець має вміти здійснювати аналіз суспільних процесів у сфері фізичної культури і спорту, демонструвати власне бачення шляхів розв’язання існуючих проблем.
2. Здатність планувати та управляти часом
Вчитель повинен вміти обробляти дані з використанням сучасних інформаційних та комунікаційних технологій, що економить час для вирішення поставлених завдань.
3. Навички міжособистісної взаємодії
Викладач має демонструвати готовність до зміцнення особистого та громадського здоров’я шляхом використання рухової активності людини та інших чинників здорового способу життя, проведення роз’яснювальної роботи серед різних груп населення.
Спеціальні (фахові) компетентності:
1. Здатність до розуміння ретроспективи формування сфери фізичної культури і спорту.
Майбутній фахівець чи керівник у сфері фізичної культури і спорту має вміти застосовувати знання з організації спортивно-масової роботи. Управлінська діяльність – це технологічний процес, який потрібен для ефективної діяльності організації. Більшість організацій, окрім основної професійної діяльності, пов'язаної залученням населення до спортивних або оздоровчих занять, вирішують проблеми виживання, пошуку джерел фінансування. Тому вимоги до кадрів апарату управління значно зростають і в неможливо здійснювати керівництво з позицій традиційного підходу. Праця керівника у сфері фізичної культури і спорту має особливості, що притаманні управлінській праці в соціальних системах. Специфіка цієї праці полягає в підготовці спортсменів, оздоровленні молоді і дорослого населення, проведення змагань та ін.
Вчитель має вміти аргументувати управлінські рішення для вирішення проблем, які виникають в роботі суб’єктів фізичної культури і спорту; мати навички лідерства.
Учитель фізичної культури не може здійснити оптимізацію процесу фізичного виховання школярів, професійно не володіючи концептуальною інформацією стосовно сутності існуючого на даний період державного "соціального замовлення", досягнення якого очікується в результаті його фахової діяльності.
3. Зміст навчальної дисципліни за модулями та темами
Змістовий модуль 1
Управління у сфері фізичного виховання
Тема 1. Передумови виникнення ідеї управління. Екстенсифікаційні та інтенсифікаційні шляхи розвитку змісту навчально-пізнавального процесу. Оптимізація навчального процесу.
Тема 2. Управління як загальнопроцесуальне поняття. Сутність управління та його форми. Педагогічне управління та організаційні умови його існування: орган управління та об’єкт управління; прямий і зворотній зв’язок; ціль управління; вихідний стан об’єкту управління; циклічна сутність процесу управління.
Тема 3. Сучасний стан фізичного виховання школярів як відображення наявних протиріч в причинно-наслідковій характеристиці. Аналіз та характеристика державних статистичних даних, що характеризують показники здоров’я, фізичного розвитку та підготовленості населення в Україні.
Тема 4. Модель випускника школи як еталон цілі управлінської діяльності учителя фізичної культури. Позитивна позиція школярів до фізичної культури. Орієнтація школяра на самостійні заняття фізичними вправами. Характеристика понять позиція, ставлення, мотив, потреби, цілеспрямованість, пізнавальний інтерес в їх взаємозв’язках, підпорядкованості, систематизації. Мотиваційна сфера особистості, вплив її на повсякденну поведінку та життєдіяльність.
Тема 5. Теоретична підготовка. Рухова (координаційна) підготовка. Зміст теоретичної підготовки як системна послідовна побудова впливу на свідомість школяра. Теоретичний урок з фізичної культури в школі як спеціально організований процес педагогічного спрямування на формування мотиваційної і освітньої сфери школяра. Поняття “обсяг” рухової підготовки її якісні і рівневі характеристики (життєво-необхідний, професійно-прикладний, специфічно-спрямований, спортивний рівні).
Тема 6. Функційна (кондиційна) підготовка. Поняття підсистем організму (нервова система, сенсорні системи, серцево-судинна, дихальна, система крові і т.д.) в їх єдності і цілісності різних режимних станів функціонування. Поняття різних рівнів розвитку функційних можливостей на рівні: загальної працездатності, професійно-прикладної спрямованості, фізичної підготовленості, пріоритетного розвитку окремих видів рухових здібностей (сила, витривалість, гнучкість, прудкість, спритність).
Тема 7. Модель учителя фізичної культури як реалізатора моделі випускника школи. Розуміння наявних концептуально змістових напрямків оптимізації процесу фізичного виховання, їх сучасної соціальної обумовленості. Роль свідомості особистості у вирішенні оздоровчих завдань фізичного виховання.
Тема 8. Управлінські уміння і навички по реалізації моделі випускника школи. Визначення поняття “управлінські уміння та навички”. Єдність понять “загального та одиночного” як методична основа педагогічного управління. Функції управління; методи управління; засоби управління.
Тема 9. Рухова підготовка учителя фізичної культури. Конструктивні здібності учителя фізичної культури. Рухова діяльність як специфічна особливість праці учителя фізичної культури. Конструктивні вміння і навички як один із головних критеріїв рівня професіоналізму учителя фізичної культури. Педагогічно-професійне мислення учителя (систематизація, моделювання, прогнозування, аналіз і синтез, комбінаторика, логіка) як відбиток конструктивних здібностей, вмінь і навичок.
Тема 10. Організація колективної педагогічної діяльності по вирішенню цілей і завдань фізичного виховання в школі. Техніка проведення усіх форм занять з фізичної культури. Фізичне виховання як складова загального процесу виховання школяра. Роль педагогічного та тренерського колективу в школі (ДЮСШ) у виховному процесі школярів. Авторитет учителя (тренера) фізичної культури, його складові. Поняття техніки в педагогічній діяльності. Техніка спілкування (мова, жести, міміка, рухи) її особливості і специфіка у професійній діяльності учителя (тренера) фізичної культури.
4. Обсяг вивчення навчальної дисципліни:
- кількість кредитів ЄКТС – 4;
- кількість годин – 120;
- кількість аудиторних годин – 40, 20 годин лекцій, 20 годин практичних занять;
- кількість годин самостійної роботи – 80.
5. Форма семестрового контролю – залік.
6. Інформація про науково-педагогічних працівників, які забезпечують викладання дисципліни:
Зубаль Майя Вікторівна, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент.
7. Перелік основної літератури:
1. Андрощук Н., Андрощук М. Основи здоров'я і фізичної культури (теоретичні відомості). Тернопіль: Підручники і посібники, 2006. 160 с.
2. Васьков Ю.В., Пашков І. М. Управління фізичним вихованням в загальноосітньому навчальному закладі. Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2006. 192 с.
3. Жданова О. М., Чеховська Л. Я. Основи управління сферою фізичної культури і спорту: навчальний посібник. Львів: ЛДУФК, 2017. 244 с.
4. Зубаль М.В., Телебей С. М. Управління фізичним вихованням у загальноосвітньому навчальному закладі. 2-ге видання, перевидане і доповнене. Кам’янець-Подільський: Друкарня «Рута», 2017. 276 с.
- Викладач: Зубаль Майя
- Викладач: Петрова Юлія