АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

СПОРТИВНИЙ ТУРИЗМ

1. Метою вивчення навчальної дисципліни «Спортивний туризм»  спеціальності 017 Фізична культура і спорт першого (бакалаврського) рівня є оволодіння знаннями і вміннями організовувати туристичні походи та подорожі з молоддю та ознайомленням з характерними специфічними особливостями туристичної діяльності як засобу фізичного виховання.

Навчальна дисципліна «Спортивний туризм» взаємопов'язана з такими навчальними дисциплінами: «Теорія і методика фізичного виховання», «Анатомія людини», «Фізіологія», «Гігієна», «Педагогіка», «Психологія», «Теорія і методика викладання спортивних ігор», «Теорія і методика викладання рухливих ігор і забав».

 

2. Перелік компетентностей, здобуття яких гарантуватиме вивчення навчальної дисципліни.

Відповідно до освітньо-професійної програми (затверджена ухвалою вченої ради К-ПНУ імені Івана Огієнка від 30 травня 2017 року, протокол за  № 6) у здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня формуються наступні загальні компетентності:

- здатність працювати в команді;

- застосовувати знання в практичних ситуаціях;

Спеціальні (фахові, предметні) компетентності:

здатність до організації оздоровчо-рекреаційної активності різних груп населення;

- здатність використовувати спортивні споруди, спеціальне обладнання та  інвентар.

 

Сфера реалізації здобутих компетентностей під час працевлаштування.

Загальні компетенції:

1. Здатність працювати в команді.

Тренер з обраного виду спорту володіє педагогічними та психологічними прийомами роботи в команді, знає про психологічний клімат, що скався в туристичній групі або і команді, вирішує всі конфліктні ситуації та створює стабільну та гармонійну атмосферу в колективі.

2. Здатність застосовувати знання в практичних ситуаціях.

Тренер з туризму володіє вміннями швидкого реагування на різні випадки як у туристичному поході, так і на навчально-тренувальних заняттях з туризму. Це стосується рятувальних робіт, надання першої долікарської допомоги при переломах, вивихах, забоях; при кровотечах, опіках, отруєннях. Надання першої долікарської допомоги при укусах змій, бджіл, комах, собак. Види пов’язок і правила накладання шин. А також приймає рішення щодо різних побутових проблем і розв’язання конфліктів між учасниками, що виникають у туристичному поході.

Спеціальні (фахові) компетентності:

1. Здатність до організації оздоровчо-рекреаційної активності різних груп населення.

Тренер з туризму володіє знаннями з організації оздоровчо-рекреаційної активності дітей, молоді та людей старшого й похилого віку.  Знає прийоми комунікації, агітації і пропаганди туристсько-краєзнавчої роботи для залучення всіх верств населення до спортивно-оздоровчого туризму, а також до практичного розуміння туризму як засобу оздоровлення та рекреації.

 

2. Здатність використовувати спортивні споруди, спеціальне обладнання та інвентар.

Випускники спеціальності 017 Фізична культура і спорт володіють вміннями використовувати спеціальне групове (туристичне: карабіни, мотузки, переправи, намети та ін.) та індивідуальне спорядження (кухонний інвентар, засоби гігієни та ін.) для походів різної категорії складності на заняттях секції з туризму та у туристичних походах. А також укладати рюкзак; комплектувати медичну аптечку, надавати долікарську допомогу; складати харчовий раціон та кошторис походу; заготовляти продукти та зберігати їх. 

 

3. Зміст навчальної дисципліни за модулями та темами

Змістовий модуль 1

Організація туристичних походів

 

Тема 1. Класифікація видів і форм туризму. Короткі історичні відомості про розвиток туризму. Характерні специфічні особливості туризму, як засобу фізичного виховання школярів. Класифікація видів і форм туризму.  Класифікація видів туризму, форми туристичної роботи.

Тема 2. Топографічна підготовка. Топографічна підготовка. 1. Вміння орієнтуватися на місцевості як життєво-необхідна навичка. Головні елементи топографії. Форми рельєфу. Місцеві предмети. Умовні топографічні знаки. Робота з картою. Способи орієнтування на місцевості. Рятувальні роботи.

Тема 3. Техніка і організація бівачних робіт. Розгортання біваку та розкладання намету. Робота біля вогнища та види вогнищ і їх призначення. Згортання біваку. Техніка безпеки під час туристичних походів.

Тема 4. Зміст, організація та завдання шкільних секцій з туризму.  

Тема 5. Перша долікарська допомога в туристичних походах. Діагноз і визначення стану потерпілого. Допомога при різних видах травм.

 

4. Обсяг вивчення навчальної дисципліни:

- кількість кредитів ЄКТС – 5;

- кількість годин – 150;

- кількість аудиторних годин – 60, 20 годин лекцій, 40 години практичних занять;

- кількість годин самостійної роботи – 90.

 

5. Форма семестрового контролю – екзамен.

 

6. Інформація про науково-педагогічних працівників, які забезпечують викладання дисципліни:

Зубаль Майя Вікторівна, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент.

 

7. Перелік основної літератури:

1. Грабовський Ю. А. Скалій О. В., Скалій Т. В. Спортивний туризм: навчальний посібник. Тернопіль: Навчальна книга–Богдан, 2009. 304 с.

2. Гуска М. Б., Зубаль М. В. Основи теорії і методики рекреаційно-оздоровчог туризму: методичні рекомендації. Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2018. 100 с.

3. Гуска М. Б., Стринадко В. С., Гуска М. В., Зубаль М. В., Стсюк І. І. Перша долікарська допомога та критичні ситуації під час подорожей: навчально-методичний посібник. Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2017. 264 с.

4. Дмитрук О. Ю., Щур Ю. В. Спортивно-оздоровчий туризм: навчальний посібник. Київ: Альтерпрес, 2008.  280 с.

5. Зубаль М. В., Райтаровська І. В.  Практикум з дисципліни «Організація краєзнавчо-туристичної діяльності».  Камянець-Подільський: ПП Буйницький, 2011. 18с.

6. Козинець В.М. Безпека життєдіяльності у сфері туризму: навчальний посібник.  Київ: Кондор, 2006.  576с.

7. Пангелов Б. П. Організація і проведення туристсько-краєзнавчих подорожей: навчальний посібник. Київ: Академвидав, 2010.  248 с.