1. Анотація до курсу
«Історія правових вчень» відноситься до фундаментальних правових дисциплін та досліджує найбільш загальні теоретико-світоглядні проблеми правознавства і державознавства в їх історичному розвитку з метою поглибленого пізнання політико-правової дійсності.
«Історія правових вчень» закладає фундамент загальної правової культури, правового мислення, формує наукову базу юридичного світогляду.
Правові вчення та ідеї спрямовані на з`ясування ґенези, суті, тенденцій та перспектив розвитку права і закону, ролі правових норм у суспільстві та їхнього значення.
Предметом історії правових вчень є історія виникнення і розвитку поглядів, вчень і теорій щодо походження, ролі і значення та ідеальної форми держави і політичної системи суспільства, а також вчень і теорій про право, його суть і призначення, окремі державно-правові інститути та теорій і концепцій про ідеальні або бажані форми державно-правового буття.
При вивченні поглядів того чи іншого мислителя необхідно звернути увагу на історичні умови, за яких появляється те чи інше вчення, на постать самого вченого, на співвідношення між новим та попередніми вченнями.
2. Мета та цілі курсу
Завданням історії правових вчень є не тільки вивчення історії становлення і розвитку ідеї права, закону, держави, головних державно-правових інститутів у процесі формування людської цивілізації, але й формування світогляду правознавця. Це не галузева наука, як кримінальне чи цивільне право, не теоретична, як теорія держави і права, не історична, як історія держави і права України чи зарубіжних країн. Це світоглядна наука. Курс повинен показати формування розуміння засадничої цінності права і держави на різних історичних етапах розвитку людського суспільства, ознайомити з історичними коріннями таких визначальних у сучасному державно-правовому житті інститутів та ідей, як верховенство права, права і свободи людини, суверенітет тощо. Вивчення певних тем з історії правових вчень не є самоціллю. Цей матеріал повинен послужити формуванню власного юридичного світогляду кожного майбутнього правознавця. Поява вчень про державу і право нерозривно пов'язана з зародженням та розвитком самих держави і права.
2. Формат курсу
Стандартний очний курс.
3. Результати навчання
За підсумками вивчення курсу студент повинен:
знати
- історію виникнення і розвитку сучасних політичних та правових вчень;
- різні підходи і концепції державно-правових інститутів, держави і права в цілому.
- приклади тверджень про право, як мірило справедливості, про необхідність підпорядкування законам, про державу, як оптимальну форму погодження спільних інтересів усіх членів суспільства незалежно від суспільно-економічних формацій, від рівня розвитку виробничих сил та виробничих відносин.
вміти:
- аналізувати історію становлення і розвитку ідеї права, закону, держави, головних державно-правових інститутів у процесі формування людської цивілізації;
- сформувати власний світогляд як майбутнього правознавця.
- відрізняти історію політичних та правових вчень від теорії держави і права та історії держави і права України чи зарубіжних країн та інших суміжних наук.
- усвідомлювати засадничі цінності права і держави на різних історичних етапах розвитку людського суспільства;
- ознайомити з історичними коріннями таких визначальних у сучасному державно-правовому житті інститутів та ідей, як верховенство права, права і свободи людини, суверенітет тощо, але й виконувати, до певної міри, ідеологічну функцію.
- Викладач: Семенюк-Прибатень Анна