У сучасних умовах туристична сфера набуває дедалі більшого значення для розвитку економіки та соціальної сфери в Україні, стрімко інтегруючись у світову туристичну індустрію. Україна має всі передумови для розвитку внутрішнього та міжнародного туризму: вона є однією з найбільших держав Європи, має гарне географічне положення, сприятливий клімат, неповторний рельєф, багатий природний, історико-культурний, туристичнорекреаційний потенціал. Однак сьогодні в Україні розвиток цієї важливої сфери економіки, яка, за розрахунками фахівців, лише у вигляді податків могла б щороку приносити в державну скарбницю біля 8 млрд гривень, здійснюється повільними темпами. Причинами такого становища є складна соціально-економічна та політична ситуація в державі, часта зміна центральних органів виконавчої влади, що здійснюють управління туристичною сферою, відсутність ефективної стратегії розвитку цієї сфери як на національному, так і на регіональному рівнях, недосконалість нормативно-правової бази, яка б створювала правове поле здійснення туристичної діяльності.

Туристична сфера здійснює істотний вплив на соціальний та економічний стан держави та її регіонів. Вона не тільки залучає до виробництва туристичного продукту більшість галузей економіки – таких, як будівництво, транспорт, зв'язок, комунальне, сільське господарство, легку та важку промисловість, – а й стимулює їх розвиток.

Успішний розвиток туризму в державі надає широкі можливості для забезпечення зайнятості населення за рахунок створення нових робочих місць. Завдяки туризму розвиваються місцеві об'єкти та інфраструктура, впроваджуються культурні та історичні традиції. Він сприяє покращенню збалансованості економіки, будучи потужним об'єднавчим фактором щодо досягнення взаєморозуміння між різними мовними та релігійними групами, укріплення національної єдності та культурної інтеграції.

Враховуючи всі наведені аргументи, можна однозначно стверджувати, що туристична сфера потребує регулювання, підтримки та пильного контролю з боку держави – особливо в умовах сучасної адміністративної реформи. Актуальними стають питання створення правового забезпечення здійснення туристичної діяльності та внесення чітких коректив у чинні нормативно-правові акти.