Опис (анотація): Медіаправо –  дисципліна, завданням якої є вивчення нормативно-законодавчої бази України, правових актів та документів, що регулюють діяльність ЗМІ, міжнародних документів щодо ЗМІ.

Тип: обов'язковий освітній компонент професійної підготовки.

Термін вивчення: 4 курс (7 семестр).

Кількість кредитів: 4 кредити ECTS: всього 120 год., з них 48 год. аудиторних: 24 год. лекційних, 24 год. практичних занять.

Викладацький склад: кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри журналістики Колупаєва О. М.

Мета курсу: сформувати уявлення в студентів про право у сфері медіа, ознайомити з основними законами, які регулюють діяльність суб’єктів у галузі мас-медіа, формувати навички роботи майбутніх медійників з законодавчою базою та аналізу законодавства у журналістиці.

Основні завдання дисципліни:

1)      ознайомити студентів з українським законодавством у галузі мас-медіа;

2)      вивчити основні правові терміни, що стосуються ЗМІ та мас-медіа;

3)      набути вміння практичного застосування студентами отриманих знань при розміщенні власних авторських матеріалів у ЗМІ;

4)      підвищити правову культуру майбутніх медійників.

Результати навчання: студенти мають знати: законодавчу базу України; Конституцію України; правові акти та документи щодо ЗМІ; міжнародні документи щодо діяльності ЗМІ. Студенти мають уміти застосовувати знання медіа законодавства у практичній журналістській діяльності; уникати ситуацій, коли журналіст може порушити закон чи потрапити в небезпеку; використовувати знання щодо прав та обов’язків передбачених законодавством для журналістів; застосовувати навички публічних виступів та аргументації позиції через участь у дискусіях, дебатах та рольових іграх на прикладі судових справ; використовувати базові знання та розуміння таких тем як: поняття медіа-права у світовому контексті, захист джерел інформації, доступ до інформації, дифамація, регулювання ЗМІ, медіа та вибори, медіа та правосуддя, захист приватного життя та суспільної моралі.

Методи викладання дисципліни: усне слово викладача, пояснення, бесіда, створення та розв'язання проблемних ситуацій, дискусії, моделювання практичних ситуацій в аудиторії тощо. 

Методи оцінювання: поточне усне опитування, написання самостійних робіт, письмове тестування.

Розподіл балів, що присвоюються студентам:

 

Поточний

контроль

Самостійна

робота

Модульна контрольна робота

Екзамен

20

балів

10

балів

30

балів

40

балів

 

Форма підсумкового контролю: екзамен.

Перелік основної літератури:

1.     Європейська Конвенція з прав людини. Свобода вираження поглядів: Довідник з українського та європейського інформаційного законодавства / Укл. В.Ф. Іванов, Ю.Є.Зайцев. К., 2002.

2.     Конституція України. К. : Алерта; ЦУЛ, 2011. 96 с.

3.     Кузнецова О. Д. Правові норми журналістики України. Львів : ВЦ ЛНУ ім. І. Франка, 2006. 352 с.

4.     Петрова Н. Медіаправо для студентів факультетів журналістики. К. : ТОВ «Київська типографія», 2007. 280 с.

5.     Приступенко Т. О. Теорія журналістики: етичні та правові засади діяльності ЗМІ. К., 2004.

Мова викладання: українська.