В процесі становлення та розвитку незалежної Української держави не вщухає інтерес до нашої національної історії, уроків та досвіду минулого, що, в свою чергу, сприяє зростанню вимог до історичних досліджень.
За таких умов дослідники активізують пошук і скрупульозний аналіз джерельної бази, прагнуть об’єктивно відтворити історичний шлях розвитку України, очистити його від фальсифікацій, спотворень та ідеологічних нашарувань.
В останні десятиліття вийшла низка статей, окремих видань, які висвітлюють різні сторінки аграрної історії України. Вся наша історія тісно пов’язана з аграрною сферою. Починаючи з глибокої давнини, землеробство вважалось однією з найважливіших галузей людської діяльності. Саме воно сприяло становленню та розвитку відтворюючого господарства в людському суспільстві. У цьому навчальному посібнику автор намагався якнайповніше висвітлити ті етапи розвитку аграрного сектору, які характеризувалися значними трансформаціями. Вони призвели до суттєвих змін не лише у сільському господарстві, але й в житті суспільства в цілому.
Даний навчальний посібник вибіркової навчальної дисципліни «Аграрна історія України» складений відповідно до освітньо-професійної програми підготовки ОКР «магістр» спеціальності 014 Середня освіта (Історія) за освітньо-професійною програмою Середня освіта (Історія).
На вивчення курсу відводиться 120 годин (4 кредити ECTS). Його вивчення має на меті в ході лекційних і семінарських занять, консультацій, індивідуальної та самостійної роботи студентів на основі сучасної методології, новітніх досягнень вітчизняної і зарубіжної науки та ознайомлення з найновішими дослідженнями історії українського селянства сформувати цілісні, системні знання і чітке розуміння й уявлення кожним майбутнім фахівцем ключових аспектів аграрної історії України.
Курс «Аграрна історія України» має взаємозв’язок з іншими навчальними дисциплінами навчального плану підготовки фахівців, зокрема, з історією України, всесвітньою історією, історією окремих регіонів, історіографією, історичною географією, археологією, етнографією, економічною історією, статистикою.
- Викладач: Комарніцький Олександр